Radíme čtenářům: Jak dobře pronajmout byt, „praktické desatero“
Pronájem bytu – situace, od níž si řada z nás slibuje mnohé. Někteří byt pronajímají kvůli vidině dlouhodobého příjmu, jiní jen jako doplnění stávajícího businessu. Pokud si s myšlenkou na pronájem pohráváte i vy, pak nepřestávejte číst následující řádky. Poradíme, jak byt pronajmout, na co si dát při pronájmu pozor a jakým chybám se vyvarovat. Zároveň připojíme praktické „desatero“, v němž shrneme vše podstatné a důležité.
Nečekejte od pronájmu nemožné
Pokud čekáte, že vás jeden pronajatý byt zajistí na dlouhé měsíce nebo snad roky, bohužel vás zklameme. Nastavit odpovídající cenu, sehnat spolehlivého nájemníka a zajistit vše, co se týče správy okolo bytu, není nikterak jednoduché a ze začátku vás to bude stát mnoho sil a času. Jakmile se ovšem v problematice začnete bezpečně orientovat, můžete si přijít na zajímavé finanční částky nebo objevit nový zdroj příjmu.
Optimálně nastavená cena jako záruka úspěchu
Řada pronajímatelů se snaží cenu měsíčního pronájmu „vyšroubovat“ pokud možno co nejvýše. Cena by ovšem měla odpovídat tomu, co za ni nájemník získá. Aby byla orientace v této oblasti jednodušší, máme pro vás 3 tipy, jak na to:
- Spočítejte si, na kolik vás vyjdou náklady spojené s měsíčním provozem bytu: Důkladně propočítejte, jaké jsou měsíční náklady na vodu a elektřinu a zohledněte i platby za užívání výtahů, společných prostor či splátku úvěru plynoucí z celkové revitalizace panelového domu.
- Prozkoumejte cenu pronájmů ve svém okolí a nechte se jí inspirovat: Zjistěte, jak vysoké nájmy si pronajímatelé účtují u bytů o stejných či podobných dispozicích, které se nacházejí v dané lokalitě, a dle toho nastavte cenu.
- U zrekonstruovaného nebo vybaveného bytu můžete nastavit vyšší cenu: Takto dokonce zabijete ony pomyslné „dvě mouchy jednou ranou“. Nejen, že si můžete za pronájem zrekonstruovaného či zařízeného bytu říci více, také očekávejte, že se vám zde zabydlí spolehliví nájemníci, kteří si potrpí na kvalitní bydlení a určitý životní standard.
Vybíráme vhodné nájemníky a dáváme dohromady smlouvu
Vybrat spolehlivého nájemníka, to je kumšt! Pokud vám z jakéhokoli důvodu nájemník nesedí, nebojte se ho odmítnout. Jde totiž o váš byt a vaše peníze a ukončit nájem není nic jednoduchého. Jakých zásad byste se v tomto případě měli držet?
- Vždy uzavírejte nájemní smlouvu pouze na dobu určitou s možností prodloužení.
- Využijte kauce, která může činit až trojnásobek měsíčního pronájmu.
- První nájmy vybírejte v hotovosti a při této příležitosti obhlídněte byt, zda je v něm vše v pořádku.
- Smlouvu sepisujte a uzavírejte pouze pod odborným dohledem, ideálně za účasti realitního zástupce či advokáta.
- Pokud chcete byt pronajímat dlouhodobě, kupte jej do osobního vlastnictví.
Desatero bezpečného pronájmu:
- Výběru nájemníka věnujte dostatečnou pozornost.
- Smlouvu o nájmu bytu uzavírejte vždy na dobru určitou.
- První nájmy vybírejte v hotovosti.
- Ve Smlouvě o nájmu bytu mějte přesně rozepsány zálohy na spotřebu.
- Nárazově kontrolujte spotřebu vody a tepla.
- Kontrolujte, zda nájemník řádně byt užívá.
- Kontrolujte, zda nájemník dodržuje pravidla slušného občanského soužití.
- Domluvte se na zaplacení kauce (max. trojnásobek měsíčního nájmu).
- Nájem vybírejte na měsíc dopředu, nikoliv za měsíc zpětně.
- Nepodceňujte kvalitu a obsah nájemní smlouvy a využijte právní pomoci.
Pokud chcete s pronájmem bytu či domu pomoci, neváhejte mne kontaktovat.